« Analizë » Iluzion të flitet se shqiptarët janë partnerë të barabartë me maqedonasit në procesin..
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
« Partitë shqiptare për veton e Ivanovit » Jemi të zhgënjyer, kemi menduar që do të reflektonte
A është fajtor zv/kryeministri Osmani për protestat e sotme anti-NATO para kuvendit !..
Nuk ka bazë kushtetuese kërkesa e "Tvërdokornave"
TVRDOKORNI_1.jpg

Shkup, 12 tetor - Shoqata “Tvëdrokorni” sot ka bërë thirrje për protesta, të cilat do të mbahen para vilës së presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov. Ata kërkojnë marrjen e mandatit nga kryeministri Zoran Zaev.

Profesori universitar i së drejtës kushtetuese Osman Kadriu për Zhurnal ka deklaruar se nuk ka asnjë bazë kushtetuese kërkesa e "Tvërdokornave" sepse Presidenti nuk mund tani të ia merr mandatin Kryeministrit Zaev.

"Jo nuk ka asnjë bazë kushtetuese. Është e kotë kjo që kërkojnë këta. Meqënëse Kryeministri është i zgjedhur dhe mandati ka qenë i dorëzuar dhe zgjedhjet kanë kaluar. Tani përgjegjësinë për kryeministrin, në asnjëfarë mënyre nuk është kompetencë e Presidentit të shtetit, por këtë kompetencë e ka vetëm parlamenti, pra një grup i deputetëve mund të ngrejnë procedurë për përgjegjësinë e Qeverisë", ka deklaruar për Zhurnal, profesori universitar i së drejtës kushtetuese, Osman Kadriu.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.10.2017, 13:55  | Xh.I. | 2,000 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Bëhuni gati se bora dhe acari po vijnë, ja detajet
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
Deklarat e Ramës për Maqedoninë dhe Kosovën, "çmendet" Rusia
Nora ia lë në dorë Reneenë axhit Patris, shikoni si e ‘torturon’ ai!
“E vërteta për BDI-në” - keqpërdorime të shumta edhe në NP “Parkingje publike dhe gjelbërime” - Gostivar   
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.