Aeroplani që po e shpëton Kaliforninë, i bartë 20 mijë litra ujë (Video)
kuriozitete
Aeroplani që po e shpëton Kaliforninë, i bartë 20 mijë litra ujë (Video)

Aeroplani që po e shpëton Kaliforninë, i bartë 20 mijë litra ujë (Video)

Kalifornia e Amerikës vazhdon të jetë në gjendje katastrofale pas ndezjes së zjarreve. Më shumë se 160 mijë hektarë janë djegur deri tani ndërsa kanë vdekur 21 persona, janë shkatërruar 3500 shtëpi e biznese. 

Por, pasojat do të ishin shumë më të mëdha sikur mos të ishte aeroplani 747 SuperTanker që po bën punë të madhe në pengimin e një katastrofe më të mëdha, shkruan Indeksonline. 

Aeroplan i prodhuar nga Boeing po kryen punë më shumë se të gjithë zjarrëfikësit pasi që zë 20 mijë litra në ujë dhe po ndihmon në lokalizimin e zjarreve. 

© ZHURNAL 12.10.2017, 11:26 | L.E. | 1,274 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."