« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Tahiri propozon dënime të për trafikantët dhe kultivuesit e drogës
1-396-750x430.jpg

Dita e sotme e ka gjetur ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri në Kryesinë e Kuvendit. Ai ka dorëzuar aty një projektligj për disa ndryshime në Kodin Penal.

 

Tahiri duke folur para mediave tha se i ka rikujtuar Parlamentit propozimet që ka bërë një vit më parë sa i takon dënimeve për kultivuesit dhe trafikuesit e kanabisit.

 

Tahiri tha se Shqipëria është i vetmi vend që dënon njëlloj si atë që kapët me disa gram, po ashtu edhe atë që kapet me tonelata të tëra.

 

“Kam rikujtuar për Parlamentin propozimet që kam bërë në një vit më parë për disa ndryshime në Kodin Penal për kultivimin dhe trafikimin e drogës. Është vetëm Shqipëria vendi i cili dënon njësoj si atë që kapet me një gram hashash më atë që transportohen tonelata, por ashtu dënohen njëlloj ai që kultivon 10 rrënjë dhe ai që kultivon parcela të tëra.

 

Po kështu duhen edhe disa ndryshime edhe në Kodin Penal për rastet e dhunës në familje. Shpresoj që parlamenti të dalë nga heshtja pas më shumë sesa një viti, dhe të marrin parasysh këto ndryshime pa pritur më shumë kohë.

 

Ne si shoqëri nuk na falet që të lejojmë të ketë më shumë raste të tilla dhune jo vetëm ndaj njerëzve dhe kafshëve, por edhe të pengohet drejtësia, dhe të mos ndëshkohet korrupsioni. Këto duhet të marrin fund”, – tha ish-ministri Tahiri.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.10.2017, 19:11  | T.E. | 398 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Vrasje e re sonte në Çair, ja në cilën lagje
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.