« Zhurnal mëson » Afrim Gashi gjatë javës takim me Zoran Zaevin, bisedime për hyrje në qeveri
Fejziu: Zgjidhja e çështjes së emrit do të qartësoj të ardhemn e Maqedonisë
« Analistët » Pas ligjit të shqipes, sfida e partive shqiptare mbetet unifikimi i veprimit politik
« Analizë » Kazani politik në Maqedoni po "zien"
Zbulohet qyteti i zhdukur 2000 vite më parë
qytet_2.jpg

Një qytet i zhdukur rreth 2 mijë vite më parë, është zbuluar nga arkeologët në Irak, një zonat më të vjetra të populluara të botës.

Qyteti Qalatga Darband, që besohet të jetë themeluar në vitin 331 para Krishtit nga Aleksandri i Madh, u zbulua nga një ekip arkeologësh irakianë dhe britanikë të udhëhequr nga ekspertë të Muzeut Britanik.

John MacGinnis, i cili kryeson ekipin në terren, i tha The Times: “Jemi në ditët e para, por ne mendojmë se ky ishte qytet i fuqishëm që ka shërbyer si urë-lidhëse midis Irakut dhe Iranit. Ju mund të imagjinoni njerëzit që furnizojnë me verë ushtarët që kalojnë”.

Arkeologët nisën kërkimet pas lëshimit të fotografive satelitore të CIA-s të deklasifikuara që nga vitet 1960, të cilat treguan skenën e rrënojave.

Dr MacGinnis dhe kolegët e tij pastaj përdorën dromët për të zbuluar linjat e ndërtesave që kanë rënë nën tokë për shekuj me radhë.

Monedhat greke, dhe statujat e hyjnive greko-romake, janë gjetur gjithashtu në vendin e Kurdistanit të Irakut.

 

Stafi i Muzeut Britanik ka trajnuar ekspertë të trashëgimisë së Irakut në një skemë të financuar nga qeveria për të ndihmuar arkeologët të mbrojnë vendet me rëndësi historike në zonat e Lindjes së Mesme të cilat janë ndikuar rëndë nga konflikti.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.10.2017, 13:56  | L.E. | 1,277 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Dokument » Talat Xhaferi mund të dekreton Ligjin e gjuhëve, ngjashëm veproi edhe Tito Petkovski në vitin 1997
Bora befason Maqedoninë, ja ku bie për momentin
Xhaferi flet shqip, Zaev dhe Ivanov ende jo!
E dini datën kur do ndryshojë ora këtë muaj?
Gjykata shpall të pafajshëm të akuzuarit e Sopotit
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.