« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
Nvidia prezantoi çipet e para kompjuterike për makinat plotësisht autonome
niv.jpg

Prodhuesi i shquar i procesorëve grafikë NVIDIA prezantoi ditën e Marte çipet e para kompjuterike për makinat plotësisht autonome dhe tha se më shumë se 25 konsumatorë kanë filluar të ndërtojnë makina dhe kamionë pa shoferë dhe taksi robotë.

Posta Gjermane dhe kompania ZF planifikojnë të hedhin në qarkullim kamionët e parë me çipet e NVDIA duke filluar nga 2019-ta.

Gjenerata e tretë e NVIDIA Drive PX, me emrin e koduar Pegasus, është një platformë me shumë çipe në madhësinë e një targe makine dhe me fuqi procesorike të barabartë me atë që gjendet tek qendrat e të dhënave.

Pegasus mund të mbajë 320 trilion operacione në sekond, një rritje me 13 herë krahasuar me gjeneratën e dytë të platformës.

Një procesor i vetëm NVIDIA Xavier mund të përdor për sistemet autonome të drejtimit të nivelit 3.

Një makinë e nivelit 5 është e aftë të udhëtojë pa ndërhyrjen e drejtuesit. Ndërsa një makinë e nivelit 3 ka nevojë që drejtuesi të mbajë duart në timon.

Sakaq niveli 4 premton teknologji për të drejtuar një makinë pa ndërhyrjen e drejtuesit por vetëm në korsi të dedikuara.

Nvidia mund të jetë një hap para, por as rivalët nuk qëndrojnë larg. Intel dhe divizioni Mobileye në bashkëpunim me BMW synojnë të sjellin platformën e tyre në 2021.

Qualcomm bleu NXP për të formuar prodhuesit më të madh në botë të pajisjeve elektronike për makinat.

Edhe kompania Japoneze Renesas ka një prezencë të fortë tek mikro kontrollerët të cilët mbajnë në punë funksione kyçe të makinave.

Nvidia tha se shumica e konsumatorëve të platformës Pegasus do të ndërtojnë taksi robotë të cilët nuk kanë as timon e as frena dhe do të përdoren në rrugë të dedikuara. /PCWorld Albanian

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.10.2017, 10:01  | L.E. | 455 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Vrasje e re sonte në Çair, ja në cilën lagje
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.