Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Në kulmin e sezonit, mungon terapia kundër gripit

Ka mundësi që BDI të pranojë zgjedhje të reja
Tërmeti i lë pa shtëpi dy familje
Profesori Kadriu: Bisedime intensive, javën që vjen
Në kulmin e sezonit, mungon terapia kundër gripit
454043_1280x720.jpg

Shkup, 29 dhjetor - Gjatë muajit të kaluar në sistemin "mojtermin" janë regjistruar rreth 7800 pacientë të prekur nga virusi i gripit, ndërsa shifra reale mund të jetë shumë herë më e lartë. Por, edhe përskaj kësaj situate alarmante, të sëmurëve u mungon terapia adekuate, që në këtë rast është bari "Tamiflu". 

Mjekët amë kanë marrë instruksione që të mos japin receta për "Tamiflu" i cili vështirë gjendet nëpër spitale dhe barnatore. Arsyeja e mungeseës është ndryshimi i mënyrës sëfurnizimit. Deri vjet, Ministria e Shëndetësisë ishte përgjegjëse për porositjen dhe shpërndarjen e "Tamiflu"-së, ndërsa nga sivjet spitalet në mënyrë të pavarur, nga buxheti i tyre, duhet të furnizohen me këtë ilaç, dhe mesa duket ata kanë zgjedhur të kursejnë me shpresën se nuk do të ketë kërkesë për të.

Nga Ministria e Shëndetësisë informojnë se sasi të reja të 2Tamiflu"-së kanë arritur para dy ditëve dhe të njejtat janë duke u shpërndarë nëpër repartet e sëmundjeve infektive të spitaleve në vend - transmeton Zhurnal.

 29.12.2016, 21:24  | F.D. | 985 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

COPYRIGHT 2016 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.