Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Pse gjatë ciklit menstrual, femrat ndjejnë dhimbje në gjoks?

Ka mundësi që BDI të pranojë zgjedhje të reja
Tërmeti i lë pa shtëpi dy familje
Profesori Kadriu: Bisedime intensive, javën që vjen
Pse gjatë ciklit menstrual, femrat ndjejnë dhimbje në gjoks?
gjisdf.jpg

Gjatë ciklit menstrual organizmi i femrës i nënshtrohet shumë ndryshimeve, e hormonet janë përgjegjëse për këto të fundit!

Para ovulacionit, niveli i estrogjenit është shumë i lartë dhe kjo gjë shkakton zgjerim të kanaleve ku kalon qumështi i gjirit, ndërsa një javë përpara periodave rritja e progesteronit zmadhon gjendrat e gjirit.

Shumica e grave kanë ndjeshmëri në pjesën e sipërme, por kjo nuk përjashton mundësinë që shumë femra të tjera të ndjejnë dhimbje dhe në zonën e poshtme apo anësore të gjirit.

 Për të lehtësuar dhimbjen, shmangni kafeinën, kripën dhe ushqimet e yndyrshme dhe mos harroni të ushtroheni. Një dietë e pasur në vitaminën B6, vitaminë E do të qetësojë jo dhimbjet e gjirit por edhe ato të shtyllës kurrizore apo barkut.

 28.12.2016, 19:59  | Xh.J. | 3,636 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

COPYRIGHT 2016 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.