Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

10 mijë raste të lijes së deleve në Maqedoni

Ka mundësi që BDI të pranojë zgjedhje të reja
Tërmeti i lë pa shtëpi dy familje
Profesori Kadriu: Bisedime intensive, javën që vjen
10 mijë raste të lijes së deleve në Maqedoni
lia.jpg

Rreth 10 mijë raste të reja janë regjistruar në Maqedoni me lijen e deleve dhe sipas epidemiologëve nga Instituti i shëndetit publik ky numër është rekord në dekadën e fundit pasiqë vetëm në dhjetor janë regjistruar 1.265 persona ndërsa sipas mjekëve ky virus është shkak i ndryshimeve klimatike dhe se shpërndahet më shumë në dimër dhe verë, informon Zhurnal.

Lija e deleve më e pranishme është tek fëmijët dhe te nxënësit e shkollave fillore ndërkohë që mjekët rekomandojnë terapi adekuate. Situata nuk është akoma shumë serioze që të shpallet epidemi por do e ndjekim situatën si duhet që mos lëvizin shumë në numra, informojnë më tej nga instituti për shëndet publik.

 28.12.2016, 15:58  | T.E | 1,465 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

COPYRIGHT 2016 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.