Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Djathi krijon po aq varësi sa drogat e rënda

Ka mundësi që BDI të pranojë zgjedhje të reja
Tërmeti i lë pa shtëpi dy familje
Profesori Kadriu: Bisedime intensive, javën që vjen
Djathi krijon po aq varësi sa drogat e rënda
djathi4_1482047213-535489.jpg

Djathi përmban një kimikat që gjendet edhe në drogat varëse, kanë zbuluar shkencëtarët.Duke e përdorur Yale Food Addiction Scale – e cila është dizajnuar për ta matur varësinë e një personi – shkencëtarët kanë zbuluar se djathi është potent i fuqishëm sepse përmban kazeinë.

Kjo substancë, e cila gjendet në të gjitha produktet djathore, i aktivizon receptorët opioid të trurit, e të cilët janë të ndërlidhur me varësinë si të tillë.Autorët gjithashtu kanë zbuluar se ushqimet e proceduara janë më të ndërlidhura me sjelljet varëse, ku ushqimet yndyrore janë më të vështirat për të hequr dorë nga to.

 18.12.2016, 11:17  | Xh.J. | 1,290 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

COPYRIGHT 2016 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.