Qyteti i Shkupit zgjodhi tre fotografitė mė tė mira
 Kulturė
Orfeu qė doli nga nėntoka e Gllamnikut20.07.2014 | 14:06 postuar nga F.B.
Shqipėria e Mesjetės me syrin e Shuflajt 15.07.2014 | 13:04 postuar nga F.B.
Dy aktor kosovar nė filmin malazez13.07.2014 | 14:02 postuar nga F.B.
Tė panjohurat e jetės sė shkrimtarit James Joyce 09.07.2014 | 16:57 postuar nga F.B.
Shfaqje pėr drekėn e mortit 08.07.2014 | 13:46 postuar nga F.B.
Ostreni promovon librin pėr UĒK-nė07.07.2014 | 10:54 postuar nga R.Z.
Fillon xhirimi i filmit "Babai" nė Maqedoni30.06.2014 | 14:07 postuar nga F.B.
Gostivar, Kolonia e Artit mbledh 30 artistė nga bota26.06.2014 | 15:46 postuar nga F.B.
Fondacioni Dauti promovoi tre libra25.06.2014 | 11:53 postuar nga F.B.
Vdes aktori Eli Wallach 25.06.2014 | 11:16 postuar nga F.B.
Filarmonia e Maqedonisė sonte koncert nė Dibėr25.06.2014 | 09:14 postuar nga R.Z.
Edhe ata kanė qenė tė varur nga kafeja 22.06.2014 | 12:10 postuar nga F.B.
Aktores rome nuk i lejohet udhėtimi jashtė shtetit20.06.2014 | 12:21 postuar nga F.B.
QENIT POGAĒEN, ZONJĖS KOPAĒEN! 19.06.2014 | 11:59 postuar nga F.B.
Sa janė tė pasur "shefat" e kulturės? 19.06.2014 | 10:58 postuar nga F.B.
Tė ndėrtojmė urat lidhėse17.06.2014 | 10:44 postuar nga F.B.
Sivjet pa “Sharri Kėndon”15.06.2014 | 13:20 postuar nga F.B.
U mbajt mbrėmja finale e projektit “Talentium”14.06.2014 | 22:29 postuar nga M.M.
Nė burg me “Angjelikėn”13.06.2014 | 11:07 postuar nga F.B.
Richard Strauss - muzikanti ambivalent 12.06.2014 | 12:16 postuar nga F.B.
Njeriu nė Kohėn e dhive tė Luan Starovės11.06.2014 | 15:17 postuar nga F.B.
1001 libra qė duhen lexuar para se tė vdisni (V) 09.06.2014 | 16:09 postuar nga F.B.
Murgesha kthehet nė njė yll tė muzikės pop08.06.2014 | 12:02 postuar nga F.B.
Top Fest 11: Kandidaturat pėr Best Female06.06.2014 | 11:00 postuar nga F.B.
Dijana Toska vjen me “Gėrsheta malli”05.06.2014 | 15:53 postuar nga F.B.
Shtėpia Botuese “Shkupi” promovon tituj tė ri03.06.2014 | 16:38 postuar nga F.B.
Nis restaurimi i shtėpisė sė poetit Ndre Mjeda02.06.2014 | 13:40 postuar nga M.H.
Wilson, Festivali qė kėnaqi tetovarėt30.05.2014 | 16:41 postuar nga F.B.
QIK, manifestim tradicional nė parkun e Ēairit28.05.2014 | 15:57 postuar nga F.B.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   | Arkiva
Opinion
KUR KOMBI BĖHET KAPS !

Nė fakt pjesė e njėrės nga familjet. Se luftėrat pėr pushtet te ne janė luftėra nė mes tė familjeve! E mer pushtetin, dhe i vendosė familjarėt nėpėr pika strategjike tė shoqėrisė. Kontrollon rrjedhėn...
Unė nuk krijoj fat mbi fatkeqėsinė e rastit “Monstra”

Kėtė logjikė morale ėshtė dashur ta pasojnė edhe udhėheqėsit e partive shqiptare dhe qė ditėn e parė t’i bashkėngjiten popullit nė rrugė dhe tė evitojnė ēdo “mundėsi” qė dikush politikisht tė pėrfitoj...
Nėnė Tereza nė Republika Srpska

Sikur tė kishe qenė me ne, do ta kishe provuar atmosferėn e mrekullueshme vetė miku im i dashur. Njė sukses i madh i Nėnė Terezės!”— po mė thoshte ambasadori shqiptar nė Bosnjė e Hercegovinė, Flamur G...
Kosova, Doris Pack dhe Ylli Hoxha i Al-bin Kurtit

Takimin e kisha ndihmuar edhe unė vet. Dhe sot pendohem pse e kam bėrė kėtė shėrbim pėr ta. Pendohem, sepse njė anėtarė i VV-sė e ofendoi pikėrisht Doris Packun - 2 javė para se ajo po i jepte fund k...
Kosova s'ka nevojė pėr zgjedhje!

Thaēi duke e ditur qė pashmangshėm do tė shkojė nė opozitė, do tė mundohet qė pėrmes Gjykatės Kushtetuese ta bėj antikushtetuese zgjedhjen e z. Isa Mustafa kryetar tė Kuvendit.Asgjė nuk ishte antikush...
Njė Kushtetutė si pėr shqiptarėt

Besojmė qė nė shtator BDI-ja tė tėrhiqet nga ekzekutivi dhe njėherė nė historinė e saj prej daljes nė skenėn politike nė tavolinė bisedimesh tė ngul kėmbė nė kėrkesat e shumėpritura qė dalin nga platf...
Bashar Al-Assadi dhe “Lėvizja e Djallit”

Udhėheqėsi sirian ėshtė shndėrruar nė njė aleat de facto i Perėndimit. Si ia doli? Njė vit mė parė, Bashar al-Assadi, Presidenti i Sirisė gjendej pėrballė njė kryengritjeje tė forcuar dhe perspektivė...
Skenari i dėshtuar i SHIK-ut!

PDK pėrmes Brovinės anashkaloi tėrėsisht skenarin e mbledhjes konstituive tė Kuvendit tė Kosovės. Zonja Brovina dhe PDK-ja bėn shkelje tė Kushtetutės dhe nė mėnyrė tė njėanshme uzurpuan Kuvendin e Ko...
Stabiliteti rrezikohet nga diktatura e jo nga protestat pėr tė drejta dhe liri

Protesta duhet tė vazhdohet, tė protestohet me dinjitet pėr rastin Monstra dhe rastet tjera qė janė pjesė e proceseve tė montuar politike gjyqėsore. Shqiptarėt ku do qė janė, fuqishėm i kanė mbėshtet...
Kur udha tė humbė nė oborr!

me vendosė vet, apo me i dėgjue miqtė tonė? Vetvendosje apo bashkėvendosje ? Pollitikanėt kan filluar tė bėhen inteligjent, se inteligjenca e njė politikani tregohet me aftėsinė pėr tė krijuar proble...
SKIZOFRENI

Vetėm njė gjė nuk e kam tė qartė: Partitė politike shqiptare (nuk e kam fjalėn pėr ato maqedonase), si rrinė duarkryq para kėtyre veprimeve “patriotike kuqezi” dhe ngjarjeve historike tė kėsaj natyre,...
Analizė sociologjike mbi situatėn politike pas zgjedhore

Pas pėrfundimit tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme politike nė Kosovė (08 qershor 2014), tė zhvilluara nė frymėn e demokracisė, doli koalicioni pas-zgjedhor i formuar nga partitė opozitare (LDK, AAK, NISM...
A e ndezi mė shumė Sirinė hezitimi amerikan?!

A mund tė besojė ndokush tani se njė ndėrhyrje modeste amerikane do tė gjejė demokratė nė kėtė vorbull, t’i ndihmojė ata tė fitojnė kundėr Assadit dhe radikalėve, dhe stabilizojnė Sirinė? Apo mos akti...
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.