Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Në raste të caktuara, STRESI mund edhe të jetë I MIRË

Hajdutët i vjedhin edhe pllakat e mermerit nga varret e të vdekurve!
Kush është Afrim Gashi të ofendojë Ziadin Selën?
A po e përgadit BDI Artan Grubin për drejtor të qendrës për menaxhim me kriza?!
Në raste të caktuara, STRESI mund edhe të jetë I MIRË
o-STRESSED-STUDENT-facebook-780x439.jpg

Rrahje të shpejta të zemrës, duart e mbushura me djersë dhe probleme me frymëmarrje – ky është stresi, dhe është i keq për shëndetin apo jo?

Për shumicën e njerëzve, stresi është i dëmshëm. Tregoni një personi se ndjeheni të stresuar dhe mundësitë janë të mëdha që personi do t’ju përgjigjet me brengosje dhe mëshirë.

Pra, shumica e njerëzve besojnë se në përgjithësi stresi është i dëmshëm. Por, a është kjo e vërtet?

Hulumtime të shumta kanë treguar se në raste të rralla, stresi edhe mund të jetë i mirë.

Një rast i tillë mund të jetë fakti se stresi na bën të reagojmë më shpejt.

P.sh. kur diçka kërcënuese ndodh, është stresi i cili na ndihmon të reagojmë sa më shpejt. Pastaj, falë stresit ne mësojmë si të ballafaqohemi me të dhe mësojmë nga ajo.

Nëse një kafshë ballafaqohet me ndonjë grabitqar, kafsha menjëherë fillon të ikë dhe kjo është kryesisht për shkak të stresit.

 30.12.2016, 11:32  | Xh.J. | 1,332 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"

Dimitrie Cupovski 4/2-11
Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

LajmeBotaEkonomiKronika e zezëSportKulturëShowbizTeknologjiOPINIONMedicina
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.