Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

10 mijë raste të lijes së deleve në Maqedoni

Hajdutët i vjedhin edhe pllakat e mermerit nga varret e të vdekurve!
Kush është Afrim Gashi të ofendojë Ziadin Selën?
A po e përgadit BDI Artan Grubin për drejtor të qendrës për menaxhim me kriza?!
10 mijë raste të lijes së deleve në Maqedoni
lia.jpg

Rreth 10 mijë raste të reja janë regjistruar në Maqedoni me lijen e deleve dhe sipas epidemiologëve nga Instituti i shëndetit publik ky numër është rekord në dekadën e fundit pasiqë vetëm në dhjetor janë regjistruar 1.265 persona ndërsa sipas mjekëve ky virus është shkak i ndryshimeve klimatike dhe se shpërndahet më shumë në dimër dhe verë, informon Zhurnal.

Lija e deleve më e pranishme është tek fëmijët dhe te nxënësit e shkollave fillore ndërkohë që mjekët rekomandojnë terapi adekuate. Situata nuk është akoma shumë serioze që të shpallet epidemi por do e ndjekim situatën si duhet që mos lëvizin shumë në numra, informojnë më tej nga instituti për shëndet publik.

 28.12.2016, 15:58  | T.E | 1,557 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"

Dimitrie Cupovski 4/2-11
Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

LajmeBotaEkonomiKronika e zezëSportKulturëShowbizTeknologjiOPINIONMedicina
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.