Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Pse nuk po mund të humbni peshë?

Jens Stoltenberg: Ka nënshkrime të mjaftueshme për qeveri të re
BDI, LSDM dhe LR PDSH pjesë e saj
Të sëmurë e me 12 fëmijë apelojnë për ndihmë
Pse nuk po mund të humbni peshë?
o-losing-weight-facebook.jpg

A jeni duke mbajtur ditë por ende nuk po i shihni rezultatet?

Kjo ndoshta sepse ju po e zvarrisni humbjen në peshë për shkak të disa shprehive apo moskujdesit të duhur ndaj ushqimeve që po i konsumoni në dietën tuaj.

Më poshtë janë disa këshilla se si dieta juaj të funksionojë siç duhet dhe ju të humbisni peshën e synuar.

Kualiteti i dietës ka më së shumti rëndësi. Zgjidhni ushqime të pasura me fibra dhe proteina.

Konsumoni tre vakte të plota gjatë ditës në mënyrë që ta shmangni urinë.

Ngrënia e shpërqendruar bënë që të shtoni peshë andaj përpiquni të mos hani teksa shihni televizorin, përdorni telefonin etj.

Ushqimet e ndaluara mund të ju tërheqin shumë andaj përpiquni ti konsumoni në sasi të vogla në baza ditore, duke mos i shmangur plotësisht.

Pesha luhatet nga dita në ditë andaj mos matni peshën çdo ditë mirëpo një herë në javë.

Mungesa e gjumit nxit hormonet e urisë dhe kjo bënë që të hani në mënyrë të pakontrolluar.

Ju do të humbni më shumë peshë në qoftë se krahas dietës, merreni edhe me ushqime fizike.

 27.12.2016, 14:48  | Xh.J. | 1,437 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"

Dimitrie Cupovski 4/2-11
Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

LajmeBotaEkonomiKronika e zezëSportKulturëShowbizTeknologjiOPINIONMedicina
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.