Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Sheqeri mund të mos jetë aq i dëmshëm sa kemi menduar

Jens Stoltenberg: Ka nënshkrime të mjaftueshme për qeveri të re
BDI, LSDM dhe LR PDSH pjesë e saj
Të sëmurë e me 12 fëmijë apelojnë për ndihmë
Sheqeri mund të mos jetë aq i dëmshëm sa kemi menduar
shhhh-780x439.jpeg

Deri tani kemi mësuar se konsumimi i sheqerit është i dëmshëm për organizmin e njeriut, mirëpo të gjeturat e reja nuk e mbështesin këtë përfundim.

Sipas një studimi të ri, të realizuar nga kompanitë që prodhojnë ushqime, nuk është treguar ndonjë lidhje të qartë mes përdorimit të sheqerit të bardhë dhe efekteve shëndetësore.

Studimi është reagimi i fundit nga kompanitë që prodhojnë ushqime, përfshirë karamele dhe prodhuesit e pijeve të gazuara, ndaj kritikave çdo herë e më të mëdha të shkencëtarëve se sheqeri i bardhë duhet fajësuar për mbipeshë dhe diabet.

Sipas Reuters, studimi është kryer në kohën kur disa qeveri lokale në SHBA kanë filluar të hartojnë taksa të veçanta për sheqerin dhe pijet e gazuara me qëllim të reduktimit të konsumimit të tyre.
 

 24.12.2016, 10:33  | Xh.J. | 1,471 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"

Dimitrie Cupovski 4/2-11
Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

LajmeBotaEkonomiKronika e zezëSportKulturëShowbizTeknologjiOPINIONMedicina
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.