Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Përse nuk duhet t’u jepni fëmijëve rrush

Jens Stoltenberg: Ka nënshkrime të mjaftueshme për qeveri të re
BDI, LSDM dhe LR PDSH pjesë e saj
Të sëmurë e me 12 fëmijë apelojnë për ndihmë
Përse nuk duhet t’u jepni fëmijëve rrush
grapes1_1482487918-9026853.jpg

Rrushi është i “prirur” për të zënë rrugët e frymëmarrjes së fëmijëve të vegjël dhe është shkaku i tretë më i zakonshëm për mbytjen e të vegjëlve, pas hotdogs dhe ëmbëlsirave.

Paralajmërimi vjen nga mjekët, të cilët thonë se ky frut përbën një rrezik më të madh sesa objektet e vogla, siç mund të jenë lodrat, për shkak se sipërfaqja e tij e tyre e bën më të lehtë që bllokojë fytin e të vegjëlve.

Ndonëse një frut i këshillueshëm për fëmijët, mjekët kërkojnë që prindërit të jenë të kujdesshëm dhe të ndërgjegjshëm për rrezikun që mund të vijë prej tij.

Për ta vërtetuar këtë, mjekët Jamie Cooper dhe Amy Lumsden, për “The Sun”, sjellin në vëmendje një rast. Atë të një fëmije 17 – muajsh, i cili u mbyt duke ngrënë sandwich dhe fruta teksa ndodhej në shtëpi me familjen e tij.

Sipas ekspertëve, ndërgjegjësimi për rrezikun që vjen nga rrushi dhe ushqime të ngjashme nuk është i përhapur sa duhet.

 23.12.2016, 13:22  | Xh.J. | 2,037 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"

Dimitrie Cupovski 4/2-11
Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

LajmeBotaEkonomiKronika e zezëSportKulturëShowbizTeknologjiOPINIONMedicina
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.