Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Shtrydheni qepen në lëkurë: Djegiet, prerjet, pickimet, infeksionet, zhduken sikur hiqen me dorë!

Jens Stoltenberg: Ka nënshkrime të mjaftueshme për qeveri të re
BDI, LSDM dhe LR PDSH pjesë e saj
Të sëmurë e me 12 fëmijë apelojnë për ndihmë
Shtrydheni qepen në lëkurë: Djegiet, prerjet, pickimet, infeksionet, zhduken sikur hiqen me dorë!
q-1.jpg

A e keni ditur që qepa mund të jetë ndihma e parë tek djegiet e rënda. Qepa jo vetëm që është përbërës i pashmangshëm i shumë gjellëve, por është edhe magji e vërtetë kur është fjala për shërimin e disa sëmundjeve dhe të disa problemeve shëndetësore!

Këto janë disa mënyra në të cilat mund ta përdorni në mënyrë të efektshme.

Kundër djegieve

Me siguri së paku një herë në jetë jeni djegur. Herën tjetër kur ju ndodh kjo gjë, priteni një copë qepe dhe shtrydheni (mbështeteni) në zonën e djegur të lëkurës. Veprimi i saj natyral antisepktik dhe sedativ do të pengojë shfaqjen e infeksioneve dhe të vragave të mëvonshme.

Zbut dhimbjet nga pickimi i insekteve
Në rast se një insekt ju ka pickuar gjëja e parë që ju duhet të bëni është të kafshoni një qepë dhe ta vendosni mbi lëkurë. Së shpejti do të zvogëlohen ënjtjet dhe do të parandalohet reaksioni alergjik pasi qepa ka veti antiinfamatore.

Shëron prerjet
Mund të ketë efekte të dobishme në rastin e një prerje të papritur. Së pari thjesht aplikoni një fetë qepë mbi vendin e prerë për parandalimin e infeksionit, pastaj, aplikoni disa fletë qepë, rrjedhimisht plaga do të pastrohet dhe gjakderdhja do të ndalet shumë shpejt.

Qepa shëron infeksionet
Shtypni një gjysmë qepë duke krijuar një masë homogjene dhe aplikojeni në zonën e infektuar. Pas disa orësh, infeksioni do të fillojë të dalë nga trupi. Plaga duhet të pastrohet rregullisht dhe procedura të përsëritet derisa infeksioni të ketë dalë jashtë trupit.

 21.12.2016, 12:59  | Xh.J. | 1,454 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"

Dimitrie Cupovski 4/2-11
Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

LajmeBotaEkonomiKronika e zezëSportKulturëShowbizTeknologjiOPINIONMedicina
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.