Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Rreziqet që na shkakton drita e celularëve

Hajdutët i vjedhin edhe pllakat e mermerit nga varret e të vdekurve!
Kush është Afrim Gashi të ofendojë Ziadin Selën?
A po e përgadit BDI Artan Grubin për drejtor të qendrës për menaxhim me kriza?!
Rreziqet që na shkakton drita e celularëve
auto_celular-780x439-655x356-650x3561481715011.jpg

Shumicën e kohës sytë tanë rrinë para dritës së celularit, kompjuterit apo televizorit por pak nga ne e dinë se sa e dëmshme mund të jetë kjo dritë artificiale për sytë.

Rreziqet janë serioze, sepse ul prodhimin e melatoninës, e cila zgjon ndjesinë e të fjeturit, si dhe mund të rrisë rrezikun e obezitetit, diabetit, problemeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut dhe depresionit.

Drita duket e bardhë për ne por në fakt është një miks i shumë ngjyrave dhe shumica e kësaj drite artificiale është ngjyrë blu. 

 15.12.2016, 10:02  | S.Zh. | 1,387 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"

Dimitrie Cupovski 4/2-11
Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

LajmeBotaEkonomiKronika e zezëSportKulturëShowbizTeknologjiOPINIONMedicina
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.