Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Konsumoni spinaq nëse vuani nga këto 10 probleme shëndetësore

Jens Stoltenberg: Ka nënshkrime të mjaftueshme për qeveri të re
BDI, LSDM dhe LR PDSH pjesë e saj
Të sëmurë e me 12 fëmijë apelojnë për ndihmë
Konsumoni spinaq nëse vuani nga këto 10 probleme shëndetësore
auto_spinach-in-a-bowl-1260x840-726x400-600x3311481734246 (1).jpg

Spinaqi është burim i pasur me fitonutrientë të cilët përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm nga krijimi i shumë sëmundjeve.

Ka vlerë të ulët kalorike dhe përqindje të ulët të yndyrave (100 g spinaq të freskët përmban vetëm 23 kalori).

Është burim i shkëlqyeshëm i fibrave të tretshme prandaj është një nga ushqimet më efikase në procesin e dobësimit, por edhe rregullimit të nivelit të kolesterinës.

Duhet konsumuar 2 herë në javë.

100 gr spinaq i freskët përmban rreth 25 për qind të vlerës së përgjithshme të rekomanduar ditore të hekurit.

Spinaqi është një nga burimet më të mirë të hekurit, i cili është i rëndësishëm për prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut.

Spinaqi është një ndër ushqimet më të pasura me hekur që nuk duhet t’i mungojë kurrë dietës tonë ushqyese.

Përfitimet shëndetësore të spinaqit janë të shumta, por ja ku po iu rendisim disa prej tyre:

1. Përmirëson shikimin

2. Parandalon plakjen e muskujve

3. Stabilizon problemet neurologjike

4. Forcon muskujt

5. Stabilizon shtypjen e gjakut

6. Rrit sasinë e mineraleve në kocka

7. Ndalon sëmundjet e stomakut

8. Stimulon aktivitetin e metabolizmit

9. Ndihmon në zhvillimin e fetusit

10. Të mbron nga sulmet e zemrës 

 15.12.2016, 10:01  | S.Zh. | 2,949 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"

Dimitrie Cupovski 4/2-11
Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

LajmeBotaEkonomiKronika e zezëSportKulturëShowbizTeknologjiOPINIONMedicina
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.