Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Ky është ilaçi popullor për gurët në veshka që është përdorur qysh para 300 vjetësh!

Jens Stoltenberg: Ka nënshkrime të mjaftueshme për qeveri të re
BDI, LSDM dhe LR PDSH pjesë e saj
Të sëmurë e me 12 fëmijë apelojnë për ndihmë
Ky është ilaçi popullor për gurët në veshka që është përdorur qysh para 300 vjetësh!
auto_ee-1-600x2811481555374.jpg

Guri në veshka shkakton dhembje e cila mund të shfaqet në pjesën poshtme të stomakut dhe në gilca, në shpinë dhe nën brinjë.

Veç kësaj, personi urinon shpesh, urina ka erë të fortë e cila ka ndryshuar ngjyrën dhe shkakton të vjella.

Gurët në veshka janë agregate kristalesh të mineraleve të shkrira në urinë, të cilat zakonisht formohen brenda veshkave apo fshikës dhe shkaktojnë dhembje shumë të fuqishme kur kalojnë nëpër to.

Njëri ndër ilaçet më të suksesshme natyrale për këto probleme, i cili përdoret më shumë se 300 vjet, është përzierja e vajit të ullirit dhe lëngut të limonit.

E gjitha që duhet të bëni është që të përzieni 0,25 ml lëng të freskët të limonit të shtrydhur me po të njëjtën sasi të vajit të ullirit, të pini dhe ta njomni me pjesën më të madhe të ujit.

Përzierjen pini dy, tri herë gjatë ditës, derisa guri të dalë nga veshkat, dhe kjo zgjat zakonisht një deri në tri ditë.

Gurët në veshka janë masa të forta kristalinash me forma dhe përmasa të ndryshme që formohen brenda sipërfaqes së veshkave. Ato zakonisht janë të përbëra nga kalcium-i, fosfati dhe acidi urik (urik acidi) dhe ndryshojnë në përmasa nga 2 mm deri në 12 mm.

Ju mund të keni gurë në veshka dhe të mos dini që i keni ato. Pjesa më e madhe e gurëve të vegjël të veshkave kalojnë nëpërmjet ureter-it (tubat që lidhin veshkat me fshikëzën) në fshikëz pa shkaktuar probleme.

Megjithatë, nëse ju kaloni një gur të madh veshkash, ju do të viheni në dijeni për këtë, pasi ju do të keni dhimbje, madje shpesh dhimbje torturuese.

Në mënyrë që të parandaloni gurët në veshka ju duhet të pini shumë ujë.

Njerëzit të cilët më përpara kanë patur gurë në veshka duhet të pinë 3 litra ujë në ditë.

Disa lloje të gurëve në veshka mund të parandalohen me shmangien e disa ushqimeve të caktuara. 

 14.12.2016, 09:27  | S.Zh. | 3,342 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"

Dimitrie Cupovski 4/2-11
Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

LajmeBotaEkonomiKronika e zezëSportKulturëShowbizTeknologjiOPINIONMedicina
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.