LAJME NGA MAQEDONIA
Ivanov : Konferenca, mundėsi e mirė pėr Maqedoninė
Munih, 1 shkurt - Konferenca e Munihut ėshtė forum mė eminent pėr ēėshtjet nga sfera e sigurisė dhe kėtu gjithmonė  hapen temat tė cilat janė edhe nė interesin tonė, sepse kėto janė sfidat pėr rajonin po edhe pėr situatėn globale. Duke marrė pjesė nė kėso lloj forumesh gjithmonė theksoj atė pėr ēfarė angazhohemi ne sepse kemi pjesėmarrje aktive me 18 rotacione nė misionin ISAF nė Afganistan, gjithkund ku jemi tė ftuar marrim pjesė nė misione paqeruajtėse dhe kontribuojmė pėr stabilitetin e rajonit tonė.

Kėtė e theksoi presidenti i Republikės sė Maqedonisė Gjorge Ivanov  sot menjėherė pas hapjes sė Konferencė sė 49-tė tė sigurisė nė Munih nga ana e ministrit gjerman tė Mbrojtjes Tomas de Mazire, nė tė cilin ėshtė shoqėruar nga ministri i Punėve tė Jashtme Nikolla Poposki. Paraprakisht presidenti pati takim me shefin e  diplomacisė sė Mbretėrisė sė Suedisė  Karl Bild, i cili,  siē theksoi ėshtė mbėshtetės i madh i Maqedonisė. Nė takim ėshtė biseduar pėr atė qė na pret nė procesin eurointegrues, pėr pėrvojat suedeze dhe pėr tėrė atė qė mund tė na ndihmojė nė kėtė drejtim.

"Biseduam pėr sfidat me tė cilat ballafaqohemi, por edhe pėr atė si duhet ta shikojmė axhendė evropiane sepse nuk dihet marrja e datės qė e presim. Pėr kėtė tėrė ajo qė ndodhi nė Maqedoni e pengon atė qė e presim ta  fitojmė", deklaroi Ivanov.

Nė pyetjen e gazetarėve cila ėshtė porosia nga Bild nė lidhje  me  ngjarjet aktuale politike nė Maqedoni presidenti Ivanov theksoi se  tė gjithė janė mirė tė informuar pėr atė, theksoi, KE i njofton pėr tėrė aktivitet e ndėrmarra qė tė gjendet mėnyrė qė opozita tė kthehet nė institucionet dhe ato tė funksionojnė dhe tė japin rezultate nė lidhje me axhendėn evropiane.

Siē ėshtė paralajmėruar, nė ditėn e parė tė Konferencės Ivanov do tė realizojė takime edhe me Lamberto Sanier sekretar i pėrgjithshėm i OSBE-sė dhe Ivo Josipoviq president i Kroacisė dhe Miroslabv Lajēak zėvendėskryetar dhe shef i diplomacisė sė Sllovakisė. Pritet sot pasdite shefi i diplomacisė sė Maqedonisė Poposki  tė takohet me kolegun e tij bullgar Nikollaj Mladenov dhe me eurodpeutein gjerman Brend Polset.

Nė Konferencėn e sigurisė nė Munih, presidenti Ivanov do tė mbajė fjalim nė sesionin me temė "Siguria dhe stabiliteti nė Evropėn Juglindore dhe Kaukazi", me tė cilėn do tė kryesojė Marti Ahtisari, fitues i Ēmimit Nobel pėr paqe dhe ish president i Republikės sė Finlandės. Pėr nesėr ėshtė paralajmėruar takim edhe me ministrin e Punėve tė Jashtme  tė Turqisė Ahmed Davutoglu, si dhe me funksionarė tė lartė tė disa vendeve nė tė cilat do tė theksohen tė gjitha ēėshtjet nga sfera e sigurisė dhe pjesėmarrja e Maqedonisė nė misionet paqeruajtėse. Pėrndryshe, nė konferencė krahas diskutimeve pėr temat tradicionale, siē janė arkitektura e sigurisė transatlantike dhe evropiane dhe ardhmėria e mbrojtjes evropiane, do tė debatohet edhe pėr sajber sigurinė, ballafaqimin me krizėn aktuale nė Mali dhe Siri.

Nė Konferencėn e 49-tė nė Munih, marrin pjesė mbi 130 shefa tė shteteve dhe qeverive dhe funksionarė tė tjerė tė lartė, mes tė cilėve edhe sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen, nėnpresidenti i SHBA-sė, Xho Bajden, pėrfaqėsuesja e lartė e BE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri Ketrin Eshton, nėnkryetari i Komisionit  Evropian, Zhoze Manuel Baroso. Ėshtė paralajmėruar edhe protestė e mbi 5 mijė antiglobalistėve  gjatė konferencės. Pėr sigurinė gjatė mbajtjes sė saj, sipas informacioneve tė fundit, janė angazhuar mbi 3.500 policė.
© ZHURNAL.mk
(2.523 herė i lexuar)     publikuar mė 01.02.201318:59 nga R.Z.
TOP LAJM
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Get our toolbar!
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.