MEDICINA
Si t’i largoni ngėrēet prej kėmbėve!
Shkas potencial i ngėrēeve nė muskuj mund tė jetė ushqimi joadekuat, mungesa e hidratimit tė organizmit.

Nėse e ndjeni veten tė plogėsht dhe nėn depresion, se ndjeni mundim dhe vjellje, atėherė kemi tė bėjmė me mungesėn e magnezit. Deri tek njė deficit i tillė mund tė vjen edhe shkaku i pėrdorimit tė tepėrt tė alkoolit dhe ushqimit jo tė shėndoshė.

Pėr tė mos ndjerė mungesėn e magnezit, konsumoni perime me gjethe tė gjelbra, fara, ujė mineral dhe mish peshku. me asht. Krahas magnezit keni nevojė edhe pėr kalium, kalcium dhe natrium, qė do t’i kompensoni, duke konsumuar banane, prodhime tė qumėshtit dhe mish peshku.

Njėri nga shkaktarėt e tjerė ėshtė aktiviteti i tepruar fizik si dhe djersitja. Me kėtė rast, ėshtė e nevojshme qė gjatė dhe pas ushtrimeve organizmin ta furnizoni me lėngje, jo vetėm me ujė.
© ZHURNAL.mk
(6.626 herė i lexuar)     publikuar mė 19.08.201210:25 nga X.J.
TOP LAJM
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Get our toolbar!
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.