LAJME NGA MAQEDONIA
Kėrēovė, nis zbatimin projekti “Shkolla model”

Kėrēovė, 3 korrik - Shkolla fillore "Sande Shterioski" ėshtė njėra ndėr dy shkollat e zgjedhura pėr projektin e USAID-it “Shkolla Model” i cili u promovua sot sė bashku me donacionin prej 30 mijė dollarėve amerikan, si shumė e pėrcaktuar pėr realizimin e fazės sė tė kėtij projekti.

Nė shkollėn fillore “Sande Shterioski” u promovuan aktivitetet tė cilat do tė realizohen gjatė periudhės sė ardhshme tre vjeēare, aktivitete kėto tė cilat do tė realizohen nė kuadėr tė projektit pėr Integrim Ndėretnik nė Arsim “Shkolla model” i financuar nga USAID dhe Forcat e NATO-s.

Drejtori I shkollės fillore “Sande Shterioski”, Lulzim Mehmedi potencoi se nė mesin e 72 shkollave qė janė paraqitur nė konkurrim, janė zgjedhur vetėm dy shkolla fillore dhe dy tė mesme ku nė kuadėr tė atyre dy shkollave fillore ėshtė zgjedhur edhe shkolla e qytetit tė Kėrēovės.

“Ky projekt ėshtė I njė rėndėsie tė veēantė pėr shkollėn tonė sepse ai do tė fokusojė ndėrtimin e kapaciteteve udhėheqėse, stimulimin e pedagogėve dhe ngritjen e vetėdijes dhe mirėkuptimit mbi ēėshtjet e integrimit ndėretnik dhe prosperitetit duke i dhėnė hapėsirė tė veēantė informimit pėr iniciativat dhe ngjarjet nė mjediset shkollore”, nėnvizoi drejtori Mehmedi duke shtuar se realizimi i kėtij projekti do tė rrisė kapacitetet bashkėpunuese nė mes tė nxėnėsve, arsimtarėve, prindėrve dhe shoqėrisė civile nė pėrgjithėsi.

Ky komunikim , padyshim do tė pėrforcojė edhe partneritetin aktiv nė ndėrtimin e klimės multikulturore dhe angazhimin gjithėpėrfshirės nė krijimin e mjedisit tė shėndoshė dhe me kushte adekuate pėr mėsim efikas.

Pėr vitin e parė tė realizimit tė kėtij projekti janė paraparė mjete prej 30 mijė dollarėsh amerikan tė siguruara nga USAID-i me tė cilat do tė zhvillohen aktivitetet e fazės sė parė qė kanė tė bėjnė me organizimin e punėtorive dhe stėrvitjeve adekuate tė nxėnėsve dhe arsimtarėve qė do tė implementojnė projektin “Shkolla model”.

Kėrēovė, nis zbatimin projekti “Shkolla model”

Kėrēovė, 3 korrik - Shkolla fillore Sande Shterioski ėshtė njėra ndėr dy shkollat e zgjedhura pėr projektin e USAID-it “Shkolla Model” i cili u promovua sot sė bashku me donacionin prej 30 mijė dollarėve amerikan, si shumė e pėrcaktuar pėr realizimin e fazės sė tė kėtij projekti.

Nė shkollėn fillore “Sande Shterioski” u promovuan aktivitetet tė cilat do tė realizohen gjatė periudhės sė ardhshme tre vjeēare, aktivitete kėto tė cilat do tė realizohen nė kuadėr tė projektit pėr Integrim Ndėretnik nė Arsim “Shkolla model” i financuar nga USAID dhe Forcat e NATO-s.

Drejtori I shkollės fillore “Sande Shterioski”, Lulzim Mehmedi potencoi se nė mesin e 72 shkollave qė janė paraqitur nė konkurrim, janė zgjedhur vetėm dy shkolla fillore dhe dy tė mesme ku nė kuadėr tė atyre dy shkollave fillore ėshtė zgjedhur edhe shkolla e qytetit tė Kėrēovės.

“Ky projekt ėshtė I njė rėndėsie tė veēantė pėr shkollėn tonė sepse ai do tė fokusojė ndėrtimin e kapaciteteve udhėheqėse, stimulimin e pedagogėve dhe ngritjen e vetėdijes dhe mirėkuptimit mbi ēėshtjet e integrimit ndėretnik dhe prosperitetit duke i dhėnė hapėsirė tė veēantė informimit pėr iniciativat dhe ngjarjet nė mjediset shkollore”, nėnvizoi drejtori Mehmedi duke shtuar se realizimi i kėtij projekti do tė rrisė kapacitetet bashkėpunuese nė mes tė nxėnėsve, arsimtarėve, prindėrve dhe shoqėrisė civile nė pėrgjithėsi.

Ky komunikim , padyshim do tė pėrforcojė edhe partneritetin aktiv nė ndėrtimin e klimės multikulturore dhe angazhimin gjithėpėrfshirės nė krijimin e mjedisit tė shėndoshė dhe me kushte adekuate pėr mėsim efikas.

Pėr vitin e parė tė realizimit tė kėtij projekti janė paraparė mjete prej 30 mijė dollarėsh amerikan tė siguruara nga USAID-i me tė cilat do tė zhvillohen aktivitetet e fazės sė parė qė kanė tė bėjnė me organizimin e punėtorive dhe stėrvitjeve adekuate tė nxėnėsve dhe arsimtarėve qė do tė implementojnė projektin “Shkolla model”.

© ZHURNAL.mk
(4.022 herė i lexuar)     publikuar mė 03.07.201220:58 nga Sh.L.
TOP LAJM
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Get our toolbar!
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.