MEDICINA
Si ndikon limoni nė organizėm?
Nė masė tė madhe rritet nėpėr botė, ndėrsa me bollėk rritet edhe nė Indi, Shri Lankė, Malajzi, Meksiko dhe Indinė perėndimore.

Kjo pemė universale dhe e preferuar me vete sjell shumė dobi shėndetėsore dhe mbron nga njė numėr i madh i sėmundjeve, prandaj me tė drejtė mund ta quajmė superushqim.

Limoni nė mėnyrė tė favorshme ndikon nė punėn e mėlēisė, zorrėve, stomakut, sistemit tė imunitetit, atij nervor dhe kardiovaskular, ndėrsa ėshtė i mbushur me nutrientė si bioflavonoidet, pektinet, acidi folik, vitaminat C, A, B1, B6, kaliumi, kalciumi, magnezi, fosfori dhe mangani. Limoni po ashtu vepron edhe si antibiotik natyral i cili mbron nga bakteret dhe viruset. Aciditeti i tij largon bakteret e dėmshme dhe njėkohėsisht tėrheq edhe bakteret e dobishme pėr sistemin tonė tretės.
Konsumimi i rregullt i limonit, pėrveē kėsaj mund tė ndikojė edhe nė parandalimin e sėmundjeve si bronkiti, artriti, ftohja dhe gripi, tensioni i lartė i gjakut, infeksionet bakteriale, gurėt e veshkave dhe tėmthit, ndėrsa sipas hulumtimeve mė tė reja edhe tė kancerit.

Lėngu i limonit ka veprim tė fortė antibakterial i cili ėshtė dėshmuar me eksperimentet e ndryshme nė tė cilat bakteret e malaries, kolerės, difterisė, tifos dhe sėmundjeve tjera janė shkatėrruar pikėrisht me lėngun e limonit.

Edhe pse ekzistojnė mėnyra tė ndryshme si mund ta pėrfshini nė ushqimin e pėrditshėm kėtė artikull tė vlefshėm, ndoshta mėnyra mė e thjeshtė ėshtė qė ēdo ditė tė pini njė deri dy gota ujė tė vakėt me limon. Nuk duhet tė konsumohet lėngu i koncentruar i limonit, sepse pėrmban acide tė dėmshme pėr smaltin e dhėmbėve. Prandaj mė sė miri ėshtė tė konsumohet i holluar me ujė. Njė gotė ujė me limon menjėherė pas zgjimit ka efekt tė shkėlqyeshėm nė shėndet, ndėrsa pėrdoret edhe pėr stimulimin e tretjes dhe eliminimin e toksinave nga organizmi. 100 g limon mbulon 71 pėr qind tė nevojave ditore pėr vitaminė C te personat e rritur, si dhe 7 pėr qind tė nevojave ditore tė kaliumit, 1 pėr qind kalcium dhe 9 pėr qind tė magnezit.
© ZHURNAL.mk
(42.907 herė i lexuar)     publikuar mė 27.04.201216:49 nga X.J.
TOP LAJM
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Get our toolbar!
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.