LAJME NGA SHQIPERIA
‘Amnistia’, Kuvendi miraton projektligjin
Tiranė, 08 Nėntor - Kuvendi i Shqiperise ka miratuar me 126 vota pro, asnje kunder e asnje abstenim projektligjin per “Amnistine”, njofton "Panorama".

Miratimi ka ardhur pas disa debatesh lidhur me garancine e sigurise publike dhe shtegut qe mund te kere ky projektligj per abuzime te ndryshme.

Ministri i Drejtesise, Eduard Halimi, duke ftuar deputetet e opozites te votojne projektligjin per Amnistine me rastin e 100 vjetorit te Pavaresise, duke garantuar se ai nuk le asnje shteg per abuzime.

“Nė kuadėr tė 100 vjetorit nuk mund tė rrinim pa paraqitur njė pr/ligj po aq tė rėndėsishėm pėr faktin se nė gjithė kėto vite pluralizėm nė cdo pėrvjetor ky Parlament ka miratuar njė ligj pėr amnistinė”- tha ai

Sipas Halimit, per te eshte punuar me ekspertė nė lidhje me pėrgatitjen e neneve pėr personat qė do tė amnistoheshin, mund tė kishim amnisti mė tė gjėrė. “Por, ajo qė prevalon ėshtė ndjenja qytetare pėr siguri publike”,- tha ai.

Halimi ka theksuar me tej se nuk duhet te spekulohet me pr/ligjin nė lidhje me aludimin se qeveria do tė amnistojė tė dėnuarit e Gėrdecit, pasi ligji ka dalė pėr kėshillim nė shtator ndėrkohė qė pragu ku i thuhet stop veprimeve proceduriale ėshtė gushti. “Le te bejme nje gjes humanizmi, per 2500 familje ne kete 100 vjetor”- tha ai.

Nė variantin pėrfundimtar qė do iu paraqit sot seancės parlamentare u vendos qė tė mos pėrfitojnė amnisti as komisionerėt e zgjedhjeve, tė cilėt akuzohen  pėr prishje tė procesit zgjedhor. Nė tė njėjtėn kohė u ra dakord qė tė amnistohen personat qė kanė marrė dėnim deri nė dy vjet burg pėr dėnime deri mė 30 shtator 2012.

“Plotėsojnė kriteret pėr tė pėrfituar amnisti sipas kėtij ligji: personat e dėnuar me burgim deri nė dy vjet, pėr dėnime tė dhėna deri nė datėn 30 shtator, pavarėsisht kohės sė mbetur nga dėnimi. Procedimi penal nuk mund tė fillojė. Nėse ka filluar, duhet tė pushojė pėr veprat penale tė kryera deri mė 30 shtator 2012, pėr tė cilat Kodi Penal parashikon njė dėnim me burgim deri nė dy vjet, ose ēdo lloj dėnimi tjetėr mė tė lehtė”, thuhet nė ligjin e miratuar dje ne Komisionin e Ligjeve.
© ZHURNAL.mk
(6.904 herė i lexuar)     publikuar mė 08.11.201214:12 nga E.M.
TOP LAJM
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Get our toolbar!
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.