LAJME NGA MAQEDONIA
PDSH me Ruhan Iljazin nė Tearcė

Tetovė, 8 tetor - Partia Demokratike Shqiptare Dega - Tearcė ka zgjedhur kandidatin e PDSH-sė pėr kryetar tė Komunės sė Tearcės, si dhe listėn e kandidatėve pėr kėshilltarė qė do tė garojnė nė zgjedhjet lokale tė vitit 2013.

Ruhan Iljazi, do tė jetė pretendenti i PDSH-sė pėr kėtė komunė qė ndodhet nė rrethinėn e Tetovės, ka vendosur Kuvendi Zgjedhor.

Nė fjalimin e tij drejtuar tė pranishmėve, Iljazi e ka cilėsuar tė rėndė gjendjen ku ndodhen shqiptarėt nė pėrgjithėsi dhe ka akuzuar pėr paaftėsi kryetarin e tanishėm tė kėsaj komune, nė veēanti

“Kjo situatė detyrimisht kėrkon njė  angazhim maksimal tė tė gjithė neve, me qėllim qė t'u gjendemi pranė  bashkėvendėsve tanė tė cilėt ballafaqohen me probleme tė shumta. Vizioni ynė si PDSH ėshtė qė ta shohim Komunėn e Tearcės njė vend tė zhvilluar, duke inkurajuar qytetarėt pėr njė zhvillim tė pėrgjithshėm lokal. Pėr njė udhėheqje tė politikės sė suksesshme ekonomike nė nivel tė komunės. Pėrkrahje pėr zhvillimin e ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme. Do tė jemi tė koncentruar nė zhvillimin infrastrukturor, e cila do tė mundėsoj njė zhvillim mė tė lehtė ekonomik; zhvillim tė arsimit dhe institucioneve arsimore si dhe zhvillimin shėndetėsor. Fitorja e PDSH-sė nė kėtė komunė dhe nė komunat tjera ėshtė e pashmangshme”, ka deklaruar Iljazi.

Platforma e PDSH-sė, ka vijuar mė tej kandidati pėr Tearcėn, ėshtė garanci pėr sukses dhe zhvillim tė mirėfilltė ekonomik tė shqiptarėve si dhe pėr sigurinė e tyre.

© ZHURNAL.mk
(6.512 herė i lexuar)     publikuar mė 08.10.201215:52 nga Sh.L.
TOP LAJM
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Get our toolbar!
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.